Vegyél olcsón, adj el drágán! Ilyen egyszerű lenne?

Valószínűleg ez a legközhelyesebb tanács a részvénypiacon, amit hallhat az ember. Annyira egyértelmű, hogy azt hihetnénk tényleg ilyen könnyű a részvénykereskedés. A valóság azonban az, hogy kivitelezni sokkal nehezebb, mint mondani.

forrás: pixabay.com

Mit jelent valójában olcsón venni és drágán eladni?

A részvénypiacon a lefelé és a felfelé mutató trendek hajlamosak a realitástól elszakadni. Ennek a csordaszellem az oka. Amikor egy részvény ára tartósan változik az egyik irányba, elindít egy ön gerjesztő folyamatot és tovább tolja az árfolyamot lefelé vagy felfelé.

Utólag mindig könnyű megállapítani, hogy egy részvény túl vagy alulértékelt volt. Az aktuális trend előtt azonban ez előrelátást és szakértelmet igényel. Ezért a „vegyél olcsón és adj el drágán” stratégia nem is olyan könnyű módszer.

Ahhoz, hogy meg tudd ítélni, hogyan fog alakulni egy részvény árfolyama a következő néhány hónapban, meg kell vizsgálnod a mozgóátlagokat, gazdasági ciklusokat és a befektetői bizalmat is.

Mozgóátlagok

A mozgó átlagokat kizárólag az árfolyamtörténet alapján számítjuk. Azt mutatják meg, hogy adott időszakra visszamenőleg, mennyi a napi záróárfolyam átlagban. A kockázat csökkentése érdekében a legtöbb befektető egy rövidebb és egy hosszabb periódusú mozgóátlagot használ az elemzésekhez.

Egy népszerű módszer az 50 és a 200 napos mozgóátlag használata. Amikor az 50 napos mozgóátlag keresztezi a 200 napos mozgóátlagot, az lesz a vételi jelzés. Amikor fordított helyett áll elő, az lesz az eladási jelzés.

A mozgóátlagok segítenek előre jelezni a trendeket, és helyesen időzíteni a vételt és az eladást.

Gazdasági ciklusok és befektetői bizalom

Hosszú távon megfigyelhetőek egymást váltó ciklusok. Magas befektetői bizalom idején az árfolyamok fent vannak, míg alacsony befektetői bizalom idején az indexek lefelé irányuló trendet mutatnak.

Értelem szerűen a legjobb időszak a vásárlásra, amikor a befektetői bizalom mályponton van, és akkor ideális eladni, mikor a bizalom tetőzik. Ezek a szélsőséges időszakok néhányszor alakulnak ki egy évtizeden belül és mindig hasonló minta alapján követik egymást.

Recesszió idején a befektetőket a veszteségtől való félelmük vezérli. Ekkor tömegesen adják el részvényeiket. Ez e legideálisabb idő vásárolni. Amikor a gazdaság virágzik, az árfolyamok száguldanak felfelé, ez a legideálisabb idő eladni.

Hosszú távú befektetőknek erősen ajánlott követni a gazdasági ciklusokat és a befektetői bizalmat, hogy megfelelően időzíthessék a vásárlást és az eladást.

Gazdasági válságok

Az elmúlt évszázad során több ízben tapasztalhatták a befektetők annak a következményét, ha kipukkan egy gazdasági buborék. Csak a legfrissebb példákat említve ide vehetjük a 90-es évek végi tech-lufi kidurranását. Az internetes vállalatok részvényei hihetetlen mértékű árfolyam emelkedés után néhány hónap alatt törekéküket érték.

Egy másik még frissebb példa a 2008-as amerikai jelzáloghitel válság, melyek következtében csődbe ment a Lehman Brothers bank. Mindkét időszak remek lehetőség volt azok számára, akik olcsón akartak bevásárolni.

Azokban az időkben úgy tűnt, hogy a trendek sohasem fognak visszafordulni. Senki se gondolta, hogy a technológiai részvények zuhanhatnak, mint ahogy arra sem számított senki, hogy az ingatlanpiac néhány éven belül magához tért 2008 után.

Aki eladta a részvényeit a válságokat követően, valószínűleg átverve érezte magát. Pedig csak ki kellett volna várni, amíg a trendek megfordulnak. A sikeres befektető objektíven vizsgálja a piaci ciklusokat és az alapján hoz vételi vagy eladási döntést.

Összefoglalás

A gazdasági ciklusok változásának törvényszerűsége az alapja a „vegyél olcsón, adj el drágán” stratégiának. Ez rövidtávon kivitelezhetetlen, illetve nagyon kockázatos. Hosszú távon azonban alkalmazható, ha kivárjuk a megfelelő trendek kialakulását.

Ha tetszett a cikk és hasznosnak találod, akkor kedveld be és oszd meg Facebook-on! Várom a véleményeket, tapasztalatokat a hozzászólásokban.

 
 

Szeretnél hetente összefoglalót kapni a legfrissebb cikkekről? Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek:

2 hozzászólás “Vegyél olcsón, adj el drágán! Ilyen egyszerű lenne?” bejegyzéshez

  1. “Értelem szerűen a legjobb időszak a vásárlásra, amikor a befektetői bizalom tetőzik, és akkor ideális eladni, mikor a bizalom mélyponton van.”

    ezt szerintem pont forditva gondoltad

    1. Üdv! Köszönöm az észrevételt. Igen természetesen fordítva gondoltam, javítottam is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.