Miért nézd át évente a pénzügyeidet?

A legtöbben mindenféle pénzügyi tervezés nélkül vágnak bele céljaik elérésébe. Az odafelé vezető úton aztán folyton akadályokba ütköznek és nem értik mit rontottak el. Váratlan kiadások, vésztartalék hiánya és egyéb problémák miatt kell folyton elhalasztani az esküvőt, az autó- vagy házvásárlást. A mai cikkből kiderül, hogy ha rendszeresen átnézed a pénzügyeidet, elkerülhetőek az említett kellemetlenségek.

forrás: pixabay.com

A tudatos pénzügyi tervezés elengedhetetlen feltétele, hogy legalább évente nézd át a bevételeidet, megtakarításaidat és a kiadásaidat. Ha valami fő életesemény, például házasság/válás, költözés, baba érkezése, stb. történt veled, szintén tanácsos átnézni a pénzügyidet, mert egy ilyen esemény valószínűleg átírja a terveket.

Pénzügyi célok

Félretenni az egyetemi tanulmányokra, az esküvőre, egy lakás önerejére, esetleg a nyugdíjra mind a pénzügyi céljaidat alkothatják. Ezeket úgy érheted el a legkönnyebben, ha tisztában vagy azzal, hogy mennyi időre van szükséged megtarkítani a szükséges összeget.

Végezz rendszeresen helyzetelemzést, hogy lásd, hol tartasz, és ha szükséges, korrigáld a terveidet az eredményeknek megfelelően. Amikor elérted a célod, akkor dőlj hátra kicsit, élvezd a sikert és állíts fel egy új célt!

Költségvetés

Készíts havonta egy mérleget a bevételeidből és a kiadásaidból, hogy lásd, mekkora összeget tudsz egy hónapban félretenni anélkül, hogy meghúzd a nadrágszíjat. A pénzügyi céljaidat ennek fényében fogod megtervezni.

Nincs másra szükséged, mint egy füzetre és tollra, de használhatsz Excel táblát, vagy erre kitalált szoftvert is. Én anno Excelt használtam manapság viszont egy füzetbe írom bele, praktikusabb és mindig kéznél van.

Adósságok

Rendszeresen nézd át a hiteleidet és a kölcsöneidet, beleérte a hitelkártyát is. Lehetőség szerin cseréld le őket alacsonyabb kamatozásúra. Próbáld folyamatosan csökkenteni a hitelkártya használatot.

Nem baj, ha ott van vésztartaléknak, de próbálj kijönni a pénzből a használata nélkül. Ha mégis használod, akkor törekedj arra, hogy időben visszatörleszd így elkerülheted a kamat fizetését. Ha van rá lehetőséged, kezd el előtörleszteni a hiteledet, így csökkentheted a havi törlesztő részletet!

Nyugdíj

Fiatalon nem divat elkezdeni takarékoskodni a nyugdíjra, pedig ez elég nagy hiba. Mivel a futamidő az egyik legfontosabb eleme a hosszú távú, biztonságos befektetéseknek, minél előbb elkezded, annál több lesz a nyugdíjad.

Egy korábbi cikkemben már részletesen bemutattam annak előnyét, ha korán kezd valaki félretenni a nyugdíjas évire. Nyithatsz számlát egy önkéntes nyugdíjpénztárnál, de akár magadnak is összeállíthatsz egy portfóliót befektetési alapokból, részvényekből, állampapírból és más eszközökből.

Természetesen ez szakértelmet igényel, ha nem vagy biztos magadban, kérheted tanácsadó segítségét. Tisztában kell lenned a kockázattal és a várható hozammal. A bruttó bevételed 10-15%-át érdemes félretenni a nyugdíjadra.

Egyéb megtakarítások

Ha épp vésztartalékra, önerőre vagy nyaralásra teszel félre és hozzá kell nyúlnod egy váratlan kiadás miatt a félretett összeghez, törekedj arra, hogy minél előbb pótold a kivett pénzt. Legyen ez a fő cél addig, amíg nincs meg a hiányzó összeg. (Ez is érdekelhet: Hosszú távú vagyonépítés 5+1 lépésben)

Adózás

Különböző életesemények adókedvezménnyel járnak. Az első házasok kedvezménye és a családi adókedvezmény mindenkinek jár alanyi jogon. Ne mulaszd el ezeknek a kedvezményeknek az igénybe vételét.

Vállalkozóként különösen fontos, hogy rendszeresen egyeztess a könyvelőddel és tájékoztasson a legújabb rendeletekről, adókedvezményekről. Sok pénzt szórhatsz ki az ablakon, ha nem vagy tisztában azzal, hogy milyen kedvezményekre vagy jogosult.

Biztosítások

Három biztosítással mindenkinek rendelkeznie kell véleményem szerint:

  • kötelező felelősségbiztosítás
  • baleseti és életbiztosítás
  • lakásbiztosítás

Ezeknek a hiánya komoly gondod jelenthet akkor, amikor szükség lenne rájuk, de nem rendelkezel ilyen termékekkel. Ezeket is érdemes évente átnézni egy alkusszal, lehet, hogy elérhető olcsóbb és jobb termék a meglévőnél.

Összegzés

Amikor kész vagy a pénzügyeid átvizsgálásával, érdemes lehet felkeresni egy pénzügyi tanácsadót, befektetési tanácsadót vagy a könyvelődet, hogy biztosan ne maradjon ki semmi, ami fontos lehet a jövőbeni terveiddel kapcsolatban.

Írj össze egy listát a tervezett változtatásokról és próbáld minél előbb véghezvinni azokat. Ezután hátradőlhetsz és pihenhetsz a következő évi pénzügyi ellenőrzésig.

Ha tetszett a cikk és hasznosnak találod, akkor kedveld be és oszd meg Facebook-on! Várom a véleményeket, tapasztalatokat a hozzászólásokban.

 
 

Szeretnél hetente összefoglalót kapni a legfrissebb cikkekről? Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.