Shortolják a kínai vállalatokat – Bizonytalanság és erősödő geopolitikai feszültség

Múlt pénteken a kínai miniszterelnök, Li Ko-csiang bejelentette, hogy kormánya 1994 óta először nem teszi közzé a gazdasági növekedés tervezett mértékét 2020-ban. A bejelentés után 5,56%-ot zuhant a Hang Seng Index, mely a hongkongi tőzsde 50 legnagyobb vállalatát foglalja magába.

Az államfő azzal magyarázta a döntést, hogy a bizonytalan gazdasági helyzetben más kritikus fontosságú területekre kell összpontosítaniuk, mint például a belföldi kereslet, a gazdasági fejlődés, a társadalmi stabilitás és a szegénység elleni küzdelem.

Ugyan az elmúlt években a gazdasági növekedés lelassult, a koronavírus járvány kitörése után 6,8%-os gazdasági visszaesést mértek 2020 első negyedévében. 1992 óta először fordult elő, hogy a kínai gazdaság csökkent az előző negyedévhez képest.

Az elemzők szerint az adatközlés hiányának hátterében az állhat, hogy a kormány nem dolgozott ki jelentős gazdaságélénkítő csomagot. Az alábbi ábrán a kínai, az amerikai és az európai reál DGP alakulása látható 2010 második negyedéve óta.

nagyításhoz klikk a képre

A hongkongi kormányfő 8 hónappal ezelőtt visszavont egy erősen vitatott kiadatási törvényjavaslatot, melyet valószínűleg nem nézett jó szemmel a kínai rezsim. Válaszul új nemzetbiztonsági törvényt kíván bevezetni a fél-autonóm Hongkongban, melyben sokan a személyes jogok korlátozását látják.

Az elemzők abban egyet értenek, hogy Hongkong-nak szüksége van az autonómiára, ahhoz hogy továbbra betölthesse egy globális pénzügyi központ szerepét, azonban abban már megoszlanak a vélemények, hogy mennyire fontos a régi a kínai gazdaság számára.

Trump amerikai elnök kész komoly válaszlépéseket tenni, amennyiben az új kínai törvényjavaslatot elfogadják, ugyanakkor pozitívum, hogy az ázsiai ország ismét ígéretet tett a kereskedelmi megállapodás első fázisának végrehajtására.

A két nagyhatalom közötti feszültség ismét felerősödött, miután Trump Kínát tette felelőssé a járvány globális elterjedéséért, és kész akár minden kapcsolatot megszakítani a távol-keleti országgal.

Az amerikai szenátus nemrég elfogadott egy törvényjavaslatot, melynek értelmében a NASDAQ-on nem kereskedhetnek azon vállalatok részvényeivel, melyek nem adják le könyvvizsgálati jelentésüket a kijelölt testület részére (PCAOB). Ezzel az intézkedéssel próbálják azokat a kínai cégeket kiszűrni, melyek hamis adatokat szolgáltatnak.

Jelenleg 556 kínai értékpapír short pozícióinak állománya 22,7 milliárd dollár, mely várhatóan növekedni fog. Elsősorban azon vállalatok részvényei érintettek, melyekben a kínai kormány is érdekelt, illetve melyek kínai könyvelő cégekkel dolgoznak.

Valószínűleg az előbb említett vállalatok nem felelnek meg a PCAOB előírásainak. A pénteki kereskedés során a short állomány 382 millió dollárral nőtt. Az alább táblázat az USA-ban kereskedett 10 legnagyobb short állománnyal rendelkező hongkongi vagy kínai részvényt mutatja.

forrás: S3 Partners, Investopedia (nagyításhoz klikk a képre)

Összegzés

Az USA és Kína közötti geopolitikai feszültség, illetve Kína struccpolitikája komoly árfolyamesést időzhet elő az ázsiai piacokon, melyek aztán magával ránthatják az európai és az amerikai tőzsdéket is. Érdemes figyelemmel kísérni a két nagyhatalom közötti külkapcsolat alakulását, mely erősen árfolyamozgató tényező lehet a következő hetekben.

Ha tetszett a cikk és hasznosnak találod, akkor kedveld be és oszd meg Facebook-on! Várom a véleményeket, tapasztalatokat a hozzászólásokban.

 

Kapcsolódó cikkek:

A cikkben szereplő elemzések, stratégiák és ajánlók nem minősülnek befektetési tanácsadásnak vagy befektetési elemzésnek. Nem adunk ajánlatot befektetésre, értékpapírok jegyzésére, vásárlására vagy eladására. A bejegyzés tartalma a szerző szubjektív véleménye, nem közvetít pénz- vagy tőkepiaci szolgáltatást.

A posztban olvasható információ kizárólag tájékoztató jellegű, a befektetési döntéseket minden felelős személy saját maga hozza meg. Ezeknek a döntéseknek a felelőssége nem hárítható át a fixhozam.hu oldal szerzőjére.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.