3 ok, miért kerüld a Bitcoint 2019-ben

Az elmúlt években a Bitcoin népszerűsége ugrásszerűen nőtt hónapról hónapra, egészen addig, míg ki nem pukkant a kriptolufi 2017 év végén. Hatalmas zuhanás után 20 000 dollár körüli értékről 4000 $ alá esett vissza az árfolyama. Számos elemzés látott az óta napvilágot, fejtegetve mi okozhatta a Bitcon medvepiacát. Az én véleményem, hogy egyszerűen elért az árfolyam egy lélektani határt és az emberek egyszerűen nem hittek benne, hogy tovább fog emelkedni.

Fotó: Chesnot/Getty Images

A jelenlegi durván alacsony árfolyam miatt sokan gondolhatjátok azt, hogy itt az idő (ismét) beszállni a kriptovalutába. Mielőtt egy forintot is fektetnél bele, érdemes átgondolnod azt, hogy mi okozhatta az elmúlt egy évben látott árfolyamzuhanást. A konzervatív kereskedők és befektetők mindig is tartottak a digitális fizetőeszközöktől. Most már látjuk, hogy nem oktalanul.

Technikai problémák

A Bitcon korántsem mentes a tervezési hibáktól. 2016 év végén például a Bitcoin tranzakciós sebessége durván leesett, ami a blokkhálózat működési elvével van összefüggésben. Bár nem ez a technikai hiányosság vezetett végül az elemzők által megjósolt zuhanáshoz, közvetve szerepet játszott abban.

Ugyan a technikai problémát sikerült kijavítani, nincs arra garancia, hogy a jövőben nem fogja hasonló hiba akadályozni a blokkláncok létrehozását. Az pedig súlyosan visszavetheti a Bitcoin kibocsátást. Ha ez bekövetkezik és nincs rá szoros határidőn belül megoldás, komolyan meginoghat a Bitconba vetett bizalom, ami jelenleg amúgy sincs épp a csúcson.

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az alacsony árfolyam visszatartja a Bitcoin bányászatot is. Nézegetve a bányászatra specializálódott hardware árakat, sokáig nem lesz megtérülő Bitcoint bányászni. Például Magyarországon jelenleg hozzávetőlegesen 1,5 millió forintba kerül az a villanyáram, ami 1 Bitcon kibányászáshoz szükséges. A mai árfolyamon egy Bitcoin körülbelül 975 ezer forint.

Mivel egyáltalán nem éri meg anyagilag Bitcoint bányászni, le fog lassulni a kibocsájtás. Ez által csökken a peer-to-peer hálózatba kapcsolódó számítógépek száma. Az erőforrások kiesése tovább lassítja a tranzakciókat és a 2016-os problémához hasonló hiba merülhet fel.

Konkurens kriptovaluták

Bár a Bitcoin volt az első kriptovaluta, ma már nem az egyetlen forgalomban lévő digitális fizetőeszköz. Számos egyéb digitális devizát bocsátottak ki az elmúlt években, köztük egy másik népszerű alternatív fizető eszközt az Ethereum-ot. Piacvezető virtuális valutának még mindig a Bitcoin tekinthető, de egyáltalán nem biztos, hogy ez mindig így lesz.

Könnyen előfordulhat, hogy kitalálnak egy jobb algoritmust, akár egy kvázi hibrid devizát, amit a központi bankok is támogatni fognak. Ha ez bekövetkezik, a többi digitális deviza simán eltűnhet a virtuális süllyesztőben. Ez is egy lehetséges kockázati tényező.

A bizalom hiánya

A 2018-as mélyrepülés sokak veszteségéért felelős. Sokan későn kapcsoltak, vagy már túl késő volt és nem is adták el Bitcoin készletüket. Ezzel jó időre beragadt a pénzük. A legtöbb befektető fél attól, hogy az árfolyam tovább fog zuhanni, akár 1000 dollárig. Ez megakadályozza, hogy jelentős kereslet alakuljon ki a következő 1-2 évben.

Talán szép fokozatosan elindul majd felfelé az árfolyam, de az biztos, hogy nem lesz zökkenőmentes az útja felfelé. Biztosan realizálni akarják majd a hasznukat azok, akik később szálltak be, azért minden jelentősebb lépcsőnél lesz majd egy visszaesés.

Összefoglalás

Szerintem a Bitcoin a következő 2-3 évben nagyjából stagnálni fog. Az a véleményem, hogy maximum 2%-ot érdemes a portfóliódból Bitconba fektetni. Ha 2-3 éves időtávban gondolkozol, még ezt a 2 százalékot sem ajánlom. Talán középtávon már lehet nyereséges Bitcoinba fektetni, de semmigarancia nincs arra, hogy addig nem fog összeomlani az egész rendszer.

Ha tetszett a cikk és hasznosnak találod, akkor kedveld be és oszd meg Facebook-on! Várom a véleményeket, tapasztalatokat a hozzászólásokban.

 

 

 

Szeretnél hetente összefoglalót kapni a legfrissebb cikkekről? Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek:

Megismétlődik a dot-com sztori? A Bitcoin az új Amazon?

Hogyan fektethetsz Bitcoinba?

Összeomlik a Bitcoin vagy most kell befektetni?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.